Sveikata

Skaidrumas ir viešumas – prioritetas ar tik pasenęs rinkiminis šūkis?

   Profesinė sąjunga daug dėmesio skiria darbuotojų atlyginimams. Tenka konstatuoti, kad respublikoje apie darbo užmokestį, priedų sistemą bei kitas su darbo santykiais susijusias išmokas, daugelis darbuotojų nėra supažindinami, nors vadovus, administraciją tai daryti įpareigoja įstatymas. Dažnu atveju darbuotojams tenka „kulniuoti“ pas vadovybę ar buhalteriją, aiškinantis kodėl jų atlyginimas vienu ar kitu atveju pakito ir sumažėjo.  Toks kaip ir ,,nežymus“  LR darbo kodekso 140 straipsnyje numatyto įstatymo ignoravimas „darbo apmokėjimo sistemas privalo patvirtinti darbdavys ir tai padaryti prieinamą susipažinti visiems darbuotojams.“ (LR DK 140str. 2d.) sukelia daug neigiamų emocijų, nepasitikėjimo bei priešiškumo darbo santykiuose. Sankcija už šios ypatingai svarbios teisės normos ignoravimą lieka tik teorinė.

  Skaidrumo ir aiškumo žmonėms labai trūksta ir pandemijos metu ypatingai kalbant apie skiepus. Šių metų Sausio 27 dieną, Europos tarybos parlamentinė asamblėja priėmė nutarimą, kuri numato, kad būtų užtikrintas visuotinis žmonių informavimas ir švietimas, jog skiepijimas nėra privalomas ir kad niekas negali būti prievarta verčiamas to daryti prieš savo valią. Taip pat turi būti užtikrinta, kad niekas nebūtų diskriminuojamas, gąsdinimas dėl ne skiepijimo, dėl nenoro skiepytis ar galimo pavojaus sveikatai. Toks nutarimas parodo, kad priverstinis skiepijimas nėra visuotinai privalomas ir valstybės narės turi imtis visų įmanomų priemonių apie tai pranešti visuomenei. O ką daro kai kurie ministrai ir pareigūnai? Vietoj visos teisingos informacijos pateikimo, susikoncentruoja tik į jiems aktualius klausimus ir neatsižvelgia į visų paprastų darbuotojų gerovę. Mūsų visų tikslas padėti žmonėms mobilizuotis ir solidariai  veikiant kartu išgyventi šį sunkų visiems periodą.

  Policijos pareigūnų tarpe, kaip ir kitose valstybinėse, biudžetinėse įstaigose, dirbame, dėl kaip užkratas po visą biudžetinį sektorių pasklidusio, visiškai nepagrįsto, suminės darbo laiko apskaitos įvedinėjimo. O juk suminė darbo laiko apskaita iš esmės turėtų būti įvedama tik tokiose įmonėse, kur neįmanoma nustatyti darbo grafikų arba gamybinis technologinis procesas negali sustoti. Pareigūnai, pedagogai ir net paprasti darbininkai „maitinami“ pažadais, kad šiuo metu viršytas darbo valandų skaičius bus atlygintas laisvomis dienomis, kuriomis žmonės galės pasinaudoti po kažkurio laiko.  O viskas juk daroma tik  tam, kad tik nereikėtų mokėti už viršvalandžius. Tik tam, kad apgaudami mediką, pareigūną, pedagogą ar kitos profesijos žmogų galėtume pirštu parodytį į buvusių veikėjų  prastumtą darbo kodekso nuostatą ir paaiškinti, kad toks įstatymas dabar yra teisėtas ir privalomas. Ar rasis tokių seimo narių, kurie ištaisys 2016 metų sukurptas  žalingas teisės nuostatas darbo kodekse?

   Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“ kreipėsi ne tik į Trišalę Tarybą, bet ir į Vyriausybę dėl Darbo užmokesčio, dienpinigių ir kitų su darbo santykiais susijusių išmokų mokėjimo į nurodytą darbuotojo sąskaitą, o ne kasos pajamų orderiu. Deja, Vyriausybė taip „purtosi“ atsakomybės priimti rimtus sprendimus, dėl svarbių klausimų, kad savo atsakyme į pranešimą nurodė, kad darbo santykius reguliuojantys įstatymai neturėtų būti priimami, kol nebus aptarti ir išdiskutuoti Trišalėje Taryboje. Tokiam atsakymui galime sušukti „Valio“, jei Vyriausybė visus nutarimus priimtų atsižvelgus į Trišalės Tarybos poziciją. Deja, taip nėra, Vyriausybė niekaip nėra susaistyta su Trišalės Tarybos priimtais arba nepriimtais pasiūlymais…

  Priminsime, kad Trišalė Taryba, yra tik patariamojo, rekomendacinio pobūdžio ir jokios įstatyminės galios sprendimams neturi. Diskusijos, svarstymai tik suteikia didesnę įvairovę priimant nutarimus. Tačiau labai svarbių sprendimų vilkinimas, nuo vienos vyriausybės prie kitos, tik daro situaciją dar sudėtingesnę.

 Vis tik dar yra politikų ir kitų asmenų, kurie neįvertina, kad žmonės jau sugeba susirasti ir atsirinkti tinkamą informaciją. Valdžios pareiga yra užtikrinti, kad informacija, kuri yra pateikiama būtų skaidri ir teisinga.

Pranešimą paskelbė: Kęstutis Juknis, Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga”

Parašykite komentarą