Politika ir teisė

Švedija drauge žengia į antrąjį Lietuvos valstybingumo šimtmetį

Lietuva, Estija ir Latvija šiandien yra trys savarankiškos valstybės Europos bendruomenėje. Per trijų Baltijos šalių nepriklausomybės laikotarpį Švedijos vyriausybės, įmonės, nevyriausybinės organizacijos ir pavieniai asmenys užmezgė artimus ryšius su kaimyninėmis šalimis.

Švedijos vyriausybė, Švedijos parlamentas, Švedijos karališkieji rūmai ir Švedijos ambasada Vilniuje šventė Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmetį kartu su Lietuva, tuo pačiu buvo norima paskatinti žvelgti į mūsų bendrą, tvarią ir darnią ateitį prie Baltijos jūros. Švedijos vyriausybė dovanoja Lietuvai ir kitoms dviems Baltijos šalims po vieno milijono eurų fondą, tapsiančiu pagrindu dvišaliams bendradarbiavimo projektams. Jų tikslas – sukurti tvarius ryšius, keistis ir dalintis žiniomis apie kultūrą, verslą ir visuomeninius ryšius tarp mūsų šalių. Ypatingas dėmesys bus skiriamas jaunų žmonių socialinei bendrystei, kūrybingumui, inovacijoms ir naujam verslui skatinti

Tikimasi, jog Šimtemčio fondas taps sėkmingu įrankiu, kuriančiu galimybes kūrybinių klasterių plėtotei Baltijos jūros regione. Šiuo metu fondas kuriamas ir pilnai veikti pradės 2019-ųjų pabaigoje.

Švedų kalbos sklaida Lietuvoje neabejotinai skatina švediško verlso augimą, todėl Švedijos institutas papildomai skyrė keturiems Lietuvos universitetams, turintiems švedų kalbos studijų kryptis, po 10 000 eurų, skirtų studijų kokybei gerinti. Šiandien su šimtu studentų iš Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Vilniaus švenčiame 101-ąjį nepriklausomos Lietuvos gimtadienį.

Šiaurės ministrų taryba, pirmininkaujant Švedijai, skyrė 100 000 eurų naujai įkurtam Baltijos kultūros fondui. Šios lėšos skirtos glaudinti Švedijos ir Lietuvos kultūrinius ryšius ir mainus.

Švedijos ambasadoje Lietuvoje 2018-ųjų vasario 16-ą dieną vyko pasaulinė parodos „Švedija ir Jungtinių Tautų Darnaus vystymosi darbotvarkė 2030“ premjera. Parodą atidarė Jungtinių Tautų Darnaus Vystymosi Tikslų ambasadorė, Švedijos sosto paveldėtoja princesė Viktorija su sutuoktiniu princu Danieliu. Atidarymo metu jie susitiko su Lietuvos jaunimu ir kalbėjosi apie tvarią Lietuvos ir viso pasaulio ateitį.  Per 2018-usiuos metus ši paroda keliavo po Lietuvą ir ją pamatė daugiau nei 16 000 žmonių.

Per visus 2018-usius metus kartu švęsti  Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmetį į Švedijos ambasadą Vilniuje buvo pakviesti žmonės iš visos Lietuvos – Alytaus, Birštono, Biržų, Ignalinos, Jurbarko, Kretingos,  Pasvalio, Šakių, Šiaulių, Šilutės, Telšių, Utenos, Varėnos ir Visagino. Jie dalyvavo iškilminguose šimtmečio pietuose. Ta proga ambasada sukūrė specialų šventišką šimtmečio valgiaraštį, apjungiantį lietuviškas ir švediškas maisto tradicijas.

2019- ųjų metų vasario 16-ą dieną Lietuva žengia į naują šimtmetį.  Švedijos ambasada Vilniuje simbolišai uždaro pirmojo valstybingumo šimtečio šventinius metus Žmogaus teisių apdovanojimu, kuriuo norima pagerbti ir paskatinti asmenį, kovojantį už žmogaus teises, lygybę ir nediskriminavimą.  Nugalėtoją išrinko žiuri, sudaryta iš partnerių: Lietuvos ambasados Švedijoje, Lietuvos savivaldybių asociacijos ir Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atsovų. 2019 m. vasario 14-ą dieną paskelbta nugalėtoja – teisininkė ir žmogaus teisių aktyvistė Evelina Dobrovolska. Nugalėtojos laukia kelionė į Švediją, sudaryta pagal individualius interesus, apsilankymai pasirinktose institucijose bei nevyriausybinėse organizacijose. 

Visi šie žingsniai ir daug mažesnių yra daromi tam, kad per ateinantį šimtmetį mūsų šalių santykiai taptų draugiškesni, kad dvišalis bendradarbiavimas taptų intensyvesnis, nes tik drauge galime sukurti klestintį Baltijos jūros regioną.

Pranešimą paskelbė: Giedrė Berželionytė, Švedijos ambasada Vilniuje

Parašykite komentarą